Flere kunder til lille telefonselskab

Det forholdsvis lille telefonselskab Onfone oplever lige nu stor tilgang af kunder.

Mobiltelefoner

Omkring 50.000 kunder vælger hver måned at skifte mobilselskab. I oktober måned valgte 20.000 af dem det uafhængige telefonselskab Onfone.

Onfone, der har eksisteret siden 2006, kommer derved op på at have i alt 85.000 danske mobilkunder. 

Noget kunne tyde på, at Onfone har succes med deres ellers udskældte reklamer med Lars Bom hængende fra en bjergside. 

Lars Bom giver kunder

– “Selvom vi ind imellem får nogle hug for vores reklamer, hindrer det altså ikke danskerne i at gennemskue, at vores tilbud rent faktisk holder, siger Morten Strunge, der er adm. direktør i Onfone.”

Onfone satser på rene abonnementer og sælger ikke mobiltelefoner, og det er, ifølge direktøren for Onfone, en del af grunden til successen:

– “Begge dele er med til at gøre vores priser og abonnementer langt mere overskuelige og enkle for forbrugerne, fortæller direktør for Onfone, Morten Strunge.