Kong Carl Gustaf klar med iPhone applikation
Det svenske kongehus har taget endnu et skridt ind i den teknologiske verden, da kong Carl Gustaf tirsdag i sidste uge løftede sløret for kongehusets første applikation til smartphones.
Underligt nok er applikationen i første omgang til iPhone, hvilket måske undrer mange, da han under festgudstjenesten i forbindelse med Dronning Margrethes jubilæum, benyttede en smartphone fra en anden producent end Apple.
– Mobilen er blevet synlig i kongehuset
Applikationen er gratis og er en guide i tekst, billeder og video rundt på kongefamiliens slotte i Sverige.
-”At værne om kulturarven er en selvfølgelighed for mig og min familie. Vi som bor i Sverige skal være stolte over vore kulturværdier. Med denne nye applikation håber jeg, at flere kan tage del i vores fælles historie,” siger kong Carl Gustaf om iPhone applikationen.
Du kan downloade applikationen gratis i Apples App Store.