Kinesisk mobilinvasion af Europa

Kinas største mobilselskab gør entré på det europæiske mobilmarkede. Planen er, at fange kinesere uden for Kina.

Mobilabonnementer

China Mobile, Kinas og verdens største mobilselskab, har i dag åbnet dørerne for det europæiske, afrikanske og mellemøstlige mobilmarked. Deres hovedkontor er blevet placeret i London.

Her fra vil China Mobile styre en invasion af Europa, Afrika og Mellemøsten, som skal fange de kinesiske mobilbrugere, som ikke befinder sig i Europa.

Planen kommer efter, at Kinas andetstørste mobilselskab China Netcom ligeledes gik ind på den europæiske scene.

For China Mobile drejer det sig først og fremmest om de kinesiske kunder i Afrika og Mellemøsten. Mens Europa vil komme bagefter. Her overvejer selskabet, at bygge sit eget mobilnetværk.

Henry Ge, chef for China Mobile i Storbritannien fortæller til Financial Times, at selskabet udelukkende vil fokusere på spirende markeder, udenlands-kinesere, samt kinesere som midlertidigt besøger udlandet.