Xiaomi på vej med gigantisk tablet med 14″ skærm

Xiaomi er på vej med en tablet, der skal konkurrere iPad Pro, Samsung Galaxy Tab S10 Ultra og flere af de bedste tablets på markedet.

Xiaomi på vej med gigantisk tablet med 14″ skærm

Xiaomi er på vej med en tablet, der angiveligt skal konkurrere mod de bedste på markedet. Den kommende Xiaomi Pad 7 Max får enorm 14 tommer skærm og indmad fra øverste hylde.

Der er endnu kun rygter om Xiaomi Pad 7 Max, som bliver Xiaomis bud på en konkurrent til Apples iPad Pro og Samsungs Galaxy Tab S10 Ultra.

Se også: Xiaomi tablets – Perfekte til arbejde og underholdning

Xiaomi Pad 7 Max er spækket med den bedste indmad

Xiaomi Pad 7 Max skulle angiveligt få en stor 14 tommer OLED-skærm med 120 Hz opdateringshastighed. Det betyder, at den får større skærm end Apples nuværende topmodel på 13 tommer.

Den forventes at blive spækket med hardware af høj kvalitet og ydeevne, heriblandt det nye Snapdragon 8 Elite-chipsæt fra Qualcomm. Den forventes også at tilbyde lynhurtig 120 Watt opladning – et område, hvor Samsung og Apple er langt bagud.

Det er uvist, hvad denne tablet kommer til at hedde, men den populære mening på Weibo synes at hælde til, at den kommer til at hedde “Pad 7 Max”. Ergo en direkte efterfølger til Xiaomi Pad 6 Max 14, der blev udgivet i 2023.

Ud over Pad 7 Max ser det ud til, at Xiaomi har to andre kvalitet-tablets i støbeskeen. Den ene vil være en Snapdragon 8 Elite-drevet flagskibstablet med en OLED-skærm – potentielt mærket som Pad 7S Pro eller Pad 7 Ultra. Den anden bliver en 8-tommer Redmi gaming-tablet drevet af den kommende MediaTek Dimensity 9400+.

Se også: Top 5: De absolut bedste iPads

Perspektivering

Er du på jagt efter en af de bedste tablets på markedet i 2025? Så er gode bud Samsungs Galaxy Tab S10 Ultra og Apples iPad Pro. Der er dog flere andre modeller, som du også kan overveje.

Se alle de bedste tablets på markedet lige nu