Skoda Epiq frister nu i topudstyret Sportline-variant

Skoda Epiq lander i en veludstyret Sportline-variant med 19-tommer hjul, Matrix LED og op til 211 heste. Priserne starter ved 249.995 kroner i Danmark.

Skoda
Skoda Epiq Sportline

Skodas mindste og mest prisvenlige SUV skruer nu op for attituden. Nu udvides Epiq-programmet med den nye Sportline-udgave, som kombinerer et mere dynamisk udtryk med det højeste standardudstyrsniveau i modelrækken.

Prisen er dog også derefter: Sportline starter ved 249.995 kroner – et mærkbart spring fra basismodellens 189.995 kroner.

Mere sport og masser af udstyr

Visuelt adskiller Epiq Sportline sig med lakerede kofangere for og bag samt gennemgående højglanssorte detaljer på tagræling, spejlhuse og modelbetegnelser.

Skoda Epiq Sportline

Bilen ruller som standard ud på 19-tommer alufælge, og foran flankeres det karakteristiske Light Band af T-formede Matrix LED-forlygter.

Skoda Epiq Sportline

Indvendigt fortsætter det mørke tema med sportssæder betrukket med Suedia-mikrofiber, sort taghimmel, pedaler i rustfrit stål og et opvarmet sportsrat med skiftekontakter til regenerering.

Skoda Epiq Sportline

Udstyrslisten er proppet fra fabrikken med både Convenience-, Tech- og Light & View-pakkerne, hvilket blandt andet giver to-zoners klimaanlæg, bakkamera, nøglefri betjening og trådløs mobilopladning.

Læs ogsåSeneste nyheder om Skoda

Epiq Sportline kommer i to varianter

Modellen kan bestilles i to drivlinjer: Epiq 40 med 135 hestekræfter og 318 kilometers rækkevidde eller den kraftigere Epiq 55 med 211 hestekræfter, 0-100 km/t på 7,1 sekunder og op til 430 kilometer på en opladning.

Selvom en Sportline-udgave til priser fra 249.995 kroner er en relativt pebret fornøjelse for en kompakt SUV på 4,17 meter, kan vi kun sige, at vi har været ovenud imponerede over bilen i vores test.

På de snoede veje i Tyrol beviste platformen en bemærkelsesværdig moden balance, hvor undervognen formår at kombinere høj stabilitet med stor kørekomfort.

Tanken om den i en mere sportslig Sportline-indpakning med ekstra bid lyder derfor yderst lovende, da bilens grundlæggende køredynamik sagtens kan bære det.

De danske ordrebøger åbner allerede i oktober, mens de første fabriksnye eksemplarer ruller af samlebåndet til februar næste år.

Læs ogsåTest af Skoda Epiq – ligner et regulært hit