Mobile World Congress 2013 er netop nået til vejs ende og det har betydet en række nye produkter og andre nyheder, som er præsenteret. Men der er sket en del i mobilbranchen uden for messen i Barcelona.
En af de største nyheder herhjemme er, at teleselskabet 3 i tirsdags præsenterede nye abonnementer, som startede fra onsdag den 27. februar. De nye abonnementer har for alvor sat gang i telebranchen og Telia har fulgt trop.
– Telia er klar med fri tale og større datapakker
Danmarks største teleselskab, TDC, har været ude og sige, at de ikke vil følge den netop startede priskrig. Men fremtiden
– TDC: Vi går ikke med i priskrig
Det forventes dog, at fremtiden er fri tale og store datamængder. Noget Teleselskabet 3 også fremhæver i deres nye univers, der har fremtiden som ”tema”.
Mens hele verdenspressen var samlet i Barcelona benyttede Samsung også lejligheden til, at meddele de afholder et Unpacked event den 14. marts i New York.
– Bekræftet: Samsung Galaxy S IV præsenteres 14. marts
Google er bekymret for Samsungs Android-dominans, men der er konkurrence på vej til Samsung Galaxy S IV – i hvert fald på det danske marked. Den skal nemlig konkurrere mod HTC One, som blev præsenteret ved en event i London den 19. februar. En telefon, som indtil videre har fået positive reaktioner fra danskerne.
Du kan ligeledes få en oversigt over, hvilke telefoner som kommer på hylderne i de danske butikker i marts måned.
Ugens mest læste artikler, der ikke omhandler Mobile World Congress
01. 3 lægger an til hysterisk priskrig
02. Danskerne er positive overfor HTC One
03. Bekræftet: Samsung Galaxy S IV præsenteres 14. marts
04. Se hvad Google har lagt ind på din Android-telefon
05. Apple har fået patent på 36 nye teknologier
06. Samsung Galaxy S IV på Times Square i New York
07. Tysk website har startet forsalg på Lumigon T2
08. Ultratyndt tastatur til iPad Mini fra Logitech
09. 3 siger farvel til hunden – klar med nyt univers
10. De unge sender Android til tops i cool-barometeret