Zeekr 7X

SUV i Mellemklassen • 3 varianter

Rækkevidde 480 km
Lynladning 13 min.
Motoreffekt 416 hk
Pris fra 374.900 kr.

Rækkevidde

Se hvor langt Zeekr 7X reelt kører ved by- og blandet kørsel - og hvad koldt vejr betyder for rækkevidden.

Blandet kørsel 427 km
Bykørsel 542 km
Blandet kørsel 312 km
Bykørsel 360 km

Reel rækkevidde er redaktionens skøn ud fra biltype og vejr. De officielle WLTP-tal står i specifikationerne nedenfor.

Specifikationer

Vælg en variant af Zeekr 7X for at se dens specifikationer.

+ Sammenlign med en anden elbil

Generelt

Type
SUV
Klasse
Mellemklassen
Lanceringsdato
april 2025
Pris
Fra 374.900 kr.
Mobilsidens bedømmelse
08 / 1010

Ydeevne

0-100 km/t
14,2 sek.6,0 sek.1,8 sek.
Tophastighed
112 km/t210 km/t412 km/t
Kilowatt og hestekræfter
82 kW310 kW (416 hk)2.106 kW
Drejningsmomemt
120 Nm440 Nm2.360 Nm
Drivaksel
Baghjulstræk (RWD)
Antal elektriske motorer
114

Batteri og opladning

Rækkevidde wltp
204 km480 km892 km
Effektiv Sommer
194 km456 km774 km
Effektiv vinter
143 km336 km571 km
Kapacitet
27,5 kWh71 kWh (LFP)175,0 kWh
AC opladning
3,6 kW22 kW22,0 kW
DC opladning
11 kW360 kW (10-80 % på 13 min.)800 kW
Varmepumpe
Ja
Batteri garanti
8 år eller 160.000 km

Mål og vægt

Længde
2.526 mm4.787 mm5.908 mm
Højde
1.122 mm1.650 mm2.130 mm
Bredde
1.440 mm2.100 mm2.244 mm
Egenvægt
1.275 kg2.000 kg3.085 kg
Totalvægt
1.595 kg2.415 kg3.530 kg
Akselafstand
2.493 mm2.900 mm3.500 mm
Mulighed for anhængertræk
Ja
Trækevne
0750/2.000 kg3.500

Interiør og praktik

Bagagerumsplads
0 liter539 liter1.340 liter
Maksimal baggagerumsplads
-
Frunk
0 liter66 liter236 liter
Siddepladser
259
Isofix
026
Trådløse mobilopladere
-
Headup Display
Ja (ekstraudstyr)

Software og skærme

Størrelse infotainmentskærm
2,0 tommer16 tommer39,1 tommer
Skærm instrumentbræt
3,5 tommer13 tommer43,0 tommer
Platform
-
OTA-opdateringer
Ja
Konnektivitet
Ja (5G)
Indbygget navigation
Ja
Android Auto
Ja
Apple CarPlay
Ja

Sikkerhed (Euro NCAP)

Score
5/5 stjerner
Voksenpassager
0 %91%100 %
Børn
0 %90%100 %
Sikkerhedsfunktioner
0 %83%100 %
Bløde medtrafikanter
0 %78%100 %

Seneste nyt om Zeekr 7X

  1. Prishug på ladekongen: Spar 25.000 kr. på Zeekr 7X
  2. Test af Zeekr 7X – lynhurtig ladekonge med luksuriøse fornemmelser
  3. SUV’en Zeekr 7X får vild pris i Danmark: Fra 399.990 kr.
  4. Zeekr 7X kommer til Danmark i 2025
  5. Zeekr 7X: Billigere og bedre end Tesla Model Y

Alle nyheder om Zeekr 7X

Alternativer til Zeekr 7X

Se de bedste alternativer, som også er en suv i mellemklassen, og som koster omtrent det samme.

Fundet en fejl i data? Tip os