Samsung sagsøger egen ambassadør for millionbeløb
Som ambassadør for en virksomhed bliver man betalt, på den ene eller anden måde, for at bruge dennes produkter. I dette tilfælde har Samsung betalt journalist, politiker og realitystjerne, Ksenia Sobchak, til at være virksomheden ansigt udaftil i Rusland. Den russiske Paris Hilton, som hun er blevet kaldet, er kort sagt blevet betalt for udelukkende at bruge Samsungs produkter, når hun er ude i offentligheden. Når man så bliver set bruge en iPhone i fjernsynet, så falder hammeren.
Ksenia forsøgte at skjule hendes iPhone stunt med en lap papir, hvilket ikke lykkes hende specielt godt.
Læs også: Huawei delte powerbanks ud til folk i kø til iPhone XS

1,6 millioner dollars i erstatning
Ksenia Sobchak, der er Vladimir Putins såkaldte guddatter, er nu blevet sagsøgt for hele 1,6 millioner dollars af elektronik giganten. Det er ikke til at vide præcis hvad Samsung betaler hende, men det skulle være mindre end hun er sagsøgt for.
Det virker måske lidt aggressivt, men Ksenia er åbenbart blevet fanget utallige gange i at bruge en iPhone, og nu har Samsung tydeligvis fået nok.