DisplayMate: Samsung Galaxy Note 9 har den bedste skærm
Hvis der er noget Samsung er mester i, må det være at lave skærmpaneler. Det ene år efter det andet har den sydkoreanske producent nemlig lanceret topmodeller med OLED-skærme, der er blevet kåret som den bedste – og i år er ingen undtagelse.
Læs også: DisplayMate: iPhone X har den bedste skærm nogensinde
Hjemmesiden DisplayMate, som tager utroligt grundige kig på skærmpaneler i forbrugerelektronik, har nemlig nærstuderet skærmen i den nye Samsung Galaxy Note 9. Med fare for at gentage DisplayMates gennemgange af tidligere Samsung-skærme de seneste år, så lyder dommen, at den har den bedste skærm lige nu.
Ifølge DisplayMate har skærmen i Samsung Galaxy Note 9 slået flere rekorder:
- Højeste farvegengivelse (0,5 JNCD) – kan visuelt ikke skelnes fra perfekt
- Mindste forandring i maksimal lysstyrke (2 %)
- Mindste skift i farvegengivelse og intensitetsskala med Average Picture Level (0,7 JNCD)
- Højeste maksimale lysstyrke (1.050 nits med 710 nits ved 100 % Average Picture Level)
- Højeste farvespektrum (113 % DCI-P3 og 142 % sRGB / Rec.709)
- Højeste konstrastforhold (uendelig)
- Laveste skærmrefleksion (4,4 %)
- Højeste kontrastrating ved dagslys (239)
- Mindste variation i lysstyrke ved betragtningsvinkel (27 % ved 30 grader)
- Mindste hvid farvevariation ved betragtningsvinkel (1,3 JNCD ved 30 grader)
- Højeste skærmopløsning, 3K (2.960 x 1.440) – 4K fremstår ikke visuelt skarpere på en smartphone
Hos DisplayMate er dommen klar: Samsung Galaxy Note 9 har den bedste skærm, som hjemmesiden nogensinde har testet, og det skyldes, at Samsung hele tiden videreudvikler og forbedrer OLED-teknologien:
”Galaxy Note 9 er den mest innovative og har den bedst ydende smartphoneskærm, som vi nogensinde har testet i laboratoriet og slår og fastslår mange nye skærmrekorder, der er anført ovenfor. Galaxy Note 9 leverer ensartet, konsistent topydelse over hele linjen og får kun grønne vurderinger (’Meget god’ til ’Fremragende’) i alle DisplayMates laboratorietest og kategorier, som vi måler i – Galaxy S9 var den første.”