Essential fremviser nyt spændende smartphone-design
Smartphonen har efterhånden haft den samme form længe, og for mange kan det være svært at se forskel på dem. Heldigvis begynder der er blive eksperimenteret en del fra producenternes side. Vi har set forskellige bud på foldbare mobiltelefoner fra Microsoft, Huawei, Samsung og flere andre. Motorolas meget spændende reboot af RAZR-telefonen i en foldbar udgave, er angiveligt også snart på vej. Men nu skal vi tage et kig på noget helt nyt og ret spændende.
Andy Rubin, medstifter af selveste Android og nu administrerende direktør for Essential, har på Twitter fremvist en ny enhed med et nyt design. Enheden kalder han for GEM.
GEM minder mest om et meget smal udgave af en moderne smartphone, med en ny brugerflade, der er tilpasset til den utraditionelle form. Der er et enkelt kamera på bagsiden og et frontkamera, gemt i skærmen med punch-hole udskæring. På et af billederne får man et godt indtryk af telefonen UI, hvor fire apps ligger på række – lidt ligesom “tiles” på Windows Phone. Udover disse billeder, så har vi ingen informationer om GEM endnu.
På billederne herunder ser man Essential GEM i fire farver.
GEM Colorshift material pic.twitter.com/QJStoiDleH
— Andy Rubin (@Arubin)





Det er dejligt at se producenterne være kreative og tænke lidt ud af boksen. Hvad siger i til det?