Trods enorm succes: Taber 39.000 kroner per solgt elbil
Kinesiske Xiaomi har på rekordtid opnået succes på elbiler og oplever en enorm efterspørgsel på dem, men den vilde salgssucces har en mørk bagside.
På grund at den ekstreme konkurrence på det kinesiske bilmarked, der er verdens største af slagsen, taber Xiaomi næsten 40.000 kr. per solgte elbil.
Se også: Sammenlign elbiler på pris og kvalitet
Xiaomi taber mere og mere på elbiler
Nye officielle regnskabstal viser, at Xiaomi i årets første kvartal landede et samlet driftstab på hele 457 millioner dollars i deres bil- og AI-division.
Når det enorme tab fordeles ud på de i alt 80.856 biler, som rullede ud af fabrikken i samme periode, betyder det i runde tal, at de taber cirka 5.600 dollars, svarende til cirka 39.000 danske kroner, på hver eneste solgte elbil.
Det er en markant forværring i forhold til samme periode sidste år, hvor tabet blot løb op i cirka 900 dollars per bil.
Se også: Test og anmeldelser af elbiler
Enorm succes presser produktionen
Det store paradoks er, at selskabets to nuværende modeller, sedanen SU7 og den nyere SUV YU7, faktisk er gigantiske salgssucceser.
Xiaomi formåede at omsætte for næsten 2,9 milliarder dollars på bilsalget i første kvartal, hvilket understreger den massive efterspørgsel.
Den gennemsnitlige salgspris per bil ligger dog på relativt lave 240.000 kr., og selskabet forsøger derfor i øjeblikket at skubbe køberne over i markant dyrere varianter med en højere avance, som for eksempel YU7 GT og SU7 Ultra, for at rette op på den blødende bundlinje.
Se også: Kommende elbiler i 2026, 2027 og 2028
Fra smartphones til elbiler
Xiaomi, der herhjemme i Danmark er bedst kendt for deres smartphones, sprang oprindeligt ud som elbilproducent med en officiel udmelding tilbage i 2021.
Det var et vildt og ekstremt risikabelt sats, som mange eksperter i branchen ikke spåede de store chancer for succes. Siden da har Xiaomi dog taget det kinesiske marked med storm, og deres elbiler er i dag blandt de absolut mest hypede i landet, hvor fyldte ordrebøger har skabt massive ventetider på fabrikken.
Selvom en pengestærk gigant som Xiaomi i en periode kan leve med at tabe 39.000 kroner per bil for at købe sig til markedsandele, kan det naturligvis ikke fortsætte i det uendelige.
Det massive tab er et direkte resultat af den nådesløse priskrig på det kinesiske hjemmemarked, hvor priserne presses så langt i bund, at det kun er et spørgsmål om tid, før flere af de mindre og mindre økonomisk polstrede bilproducenter må bukke under.
Vi anbefaler:
Hvilke elbiler er Bedst i Test?
Billigste elbiler i Danmark
Køb et smart elløbehjul fra Xiaomi

