Passer dit mobil-ur ved overgangen til vintertid?
Programmering af ur-funktionerne i en smartphone, er åbenbart ikke den letteste opgave, man kan give et udviklerteam.
Ejere af iPhones har tidligere døjet med alarmproblemer og HTC-folket er heller ikke sluppet for bøvl. Lignende problemer ramte HTC’erne i maj måned i år.
Her i weekenden (natten mellem den 29. og 30. oktober 2011) går vi fra sommertid til vintertid. Og selvom de fleste mobiler burde klare denne overgang uden problemer, så bør man selv dobbeltjekke om ur- og alarmfunktionen opfører sig korrekt, efter den automatiske tidsjustering.
HTC har netop udsendt en pressemeddelelse hvori følgende tekst indgår ”uret på en HTC telefon passer altid, uanset årstid og uanset hvilket land man befinder dig i”.
Nu venter vi spændt på vintertiden – både i forhold til iPhone og HTC smartphones.
Læs også:
– Du kan ikke stole på alarmen i din smartphone