Apple klar med CarPlay Ultra til populære bilmærker
Apple CarPlay Ultra har længe lignet en fiasko med kun Aston Martin som partner.
Men nu ser det ud til at vende for Apple. Nye oplysninger afslører, at systemet lander hos et af de helt store bilmærker senere i år.
Se også: Test og anmeldelser af elbiler
En svær start for Apples storsatsning
Apple CarPlay Ultra har været lidt af en fuser for Apple indtil videre. It-giganten har i mange år arbejdet på denne næste generation af CarPlay, men udrulningen er gået alt andet end hurtigt.
Systemet er designet til at overtage både infotainmentskærmen og førerskærmen, så man får en komplet Apple-oplevelse i hele kabinen.
Selvom det stadig drives af din iPhone og ligger som et lag oven på bilens egen software, har modtagelsen blandt bilproducenterne været lunken.
Mange producenter har følt, at Apple er gået for vidt og har forsøgt at stjæle for meget af oplevelsen – og dermed vigtige kundedata – fra bilmærkernes egne systemer.
Se også: Priser og specifikationer på elbiler
Modstand fik flere til at trække sig
Derfor har flere bilmærker, som ellers tilbage i 2023 og 2024 var positive, sidenhen ombestemt sig og valgt ikke at understøtte Apple CarPlay Ultra alligevel.

Indtil nu har vi kun set luksusmærket Aston Martin, som Apple CarPlay Ultra oprindeligt blev lanceret sammen med, rent faktisk anvende systemet på vejene. Det har efterladt Apple med et prestigeprojekt, der har manglet biler at køre i.
Men nu er der altså nyt håb for iPhone-brugere.
Se også: Kommende elbiler i 2026, 2027 og 2028
Kommer i andet halvår af 2026
Ifølge den velinformerede Apple-analytiker Mark Gurman fra Bloomberg sker der noget senere i år. I sit seneste nyhedsbrev afslører han, at Apple CarPlay Ultra vil blive lanceret til “mindst én stor ny Hyundai- eller Kia-model i andet halvår af i år”.
Hyundai og Kia har været to af de bilmærker, som fra start meldte ud, at de ville understøtte det avancerede system, og de ser nu ud til at holde ord.
Tidligere rygter har peget på, at Hyundais kommende elbil, Ioniq 3, som har verdenspremiere præsenteret april, kan blive den første folkelige bil med Apple CarPlay Ultra.
Med Mark Gurmans nye oplysninger virker det meget sandsynligt, at vi inden længe kan se Apple overtage skærmene i en bil, der er til at betale for almindelige mennesker.
Til slut kan Bloomberg-journalisten også bekræfte, at Tesla fortsat arbejder på at understøtte det almindelige Apple CarPlay, selv om det tidligere i fjor lød, at det ville ske inden årets udgang.
Forskellen på CarPlay og CarPlay Ultra
I tvivl om, hvordan det almindelige Apple CarPlay adskiller sig fra Apple CarPlay Ultra? Læs mere om forskellen på Apple CarPlay og CarPlay Ultra.
Se også alle elbiler med Apple CarPlay og alle elbiler med Apple CarPlay Ultra.
Ønsker du en elbil med et godt infotainmentsystem, kan vi også anbefale at tage et nærmere kig på de bedste infotainmentsystemer.
Vi anbefaler:
Disse elbiler er bedst i test
Test og anmeldelser af elbiler
De billigste elbiler i Danmark