Google lukker festen: Android bliver en lukket have
Hvis du ejer en Android-smartphone, har du sikkert nydt friheden til at installere apps helt uden om de officielle kanaler. Det bliver snart en større udfordring.
Det er i sikkerhedens navn, siger Google, men måske er de blevet inspireret af Apple?
Læs mere: Her er de bedste Android-mobiler i 2026
Google indfører obligatorisk id-tjek af udviklere
Google har officielt bekræftet tidsplanen for et nyt verifikationssystem. Formålet er at bekæmpe svindel og malware, som lokker brugere i fælden.
Men løsningen er en smule kontroversiel, fordi den tvinger eksterne udviklere til at lade sig registrere hos Google.
Systemet træder i kraft den 30. september. I første omgang rulles det ud i udvalgte lande som Brasilien og Thailand, hvor app-svindel er et massivt problem.
Men det er kun et spørgsmål om tid, før turen kommer til Danmark, da det bliver en global politik i 2027.
Se også: Hvornår får din mobil Android 17?
Her er de godkendte butikker
Hvis du henter dine apps fra uafhængige kilder, bliver hverdagen mere besværlig. Google har dog valgt at samarbejde med en række af de store producenter for at strømline processen.
Hvis en udvikler er godkendt i en af deres butikker, går appen igennem. De godkendte app-butikker er blandt andet:
- Samsung (Galaxy Store)
- Xiaomi (GetApps)
- Honor (HONOR App Market)
- OnePlus (OPPO App Market)
- vivo (V-Appstore)
Hobby-udviklere, der blot vil dele en app med vennerne, får adgang til “begrænsede konti” fra juli. De slipper for gebyrer og id-tjek, men appen kan maksimalt installeres på 20 enheder.
Se også: De 5 bedste mobiler til under 3.500 kroner
Er Android blevet en lukket have?
Selvom Google hævder, at Android stadig er et åbent alternativ til Apples lukkede univers, minder de nye tiltag mest af alt om en ny mur i haven.
Forbrugerens frie valg bliver i hvert fald indskrænket under dække af sikkerheden.
På den anden side er online svindel et kæmpe problem, og med AI der buldrer frem, bliver det sværere at dæmme op for problemerne.
Det er i hvert fald vigtigt, at Android heller ikke bliver platform, hvor svindel trives. Vi må håbe, at Google formår at holde så mange muligheder åbent, så det ikke går ud over forbrugere og udviklere.
Se også: Seneste nyt om Android og iOS