Rygte: Samsung klar med Android 16-opdatering i juni
Samsung er generelt været kendt for at levere pålidelige og rettidige softwareopdateringer til deres mobiltelefoner, men forsinkelser med One UI 7 har skabt usikkerhed blandt brugerne.
Men Samsung vil nu gøre det godt igen med en hurtig opdatering til Android 16, tyder det på.
Se også: Test af Samsung Galaxy-telefoner
Samsungs One UI 8 kommer inden længe
Nu er fokus rettet mod den kommende One UI 8, som ifølge rygter kan få en betaudgivelse allerede i juni, med en stabil version muligvis i august eller september.
Denne version forventes at indeholde gradvise forbedringer frem for store nyheder, hvilket kan gøre udrulningen hurtigere. Der spekuleres også i, at One UI 8.5 lanceres sammen med Galaxy S26-serien.
Samsung er blandt de mobilproducenter, der leverer softwareopdateringer i længst tid – lige nu lover de syv år til nye telefoner. Det matcher Googles Pixel-telefoner på antal år, men stadig ikke på hvor hurtigt opdateringerne ruller ud til telefonerne. Her er det stadig Google og Apple, der er bedst.
Sikkerheds- og softwareopdateringer er i dag ekstremt vigtigt for smartphones, da de både højner sikkerhed, giver nye privatlivsfunktioner, retter fejl og tilføjer nye funktioner og kan dermed forlænge levetiden på telefonen.
Samsung lancerer de foldbare Galaxy Z Fold7 og Flip7 i juli/august – det bliver spændende at se, om de kommer med One UI 8 som de første.
Se også: Sammenlign priser på Samsung-telefoner
Perspektivering
Hvilke producenter af mobilteltelefoner giver opdateringer hurtigst og i længst tid? Se overblik her med de mobiler, der får flest opdateringer.