Apple pressemøde om iPhone 4
Apple holder pressemøde om iPhone 4
19.57: Der er vist ikke mere nyt i denne sag. Rigtig god weekend til alle 😉 /John G.
19.44: Artikel om emnet: http://www.mobilsiden.dk/?aId=12044
19.41: John G.: Vi skriver nu en samlet artikel, om nyhederne fra denne pressekonference. Følg os også på Facebook: http://www.facebook.com/mobilsiden
19.40: Q&A: Vil I ændre antennedesign i fremtiden? Svar: Vi ved ikke hvordan vores fremtidige designs ser ud.
19.39: Q&A: Hvordan er dit helbred Steve… Svar: Det var bedre tidligere da jeg var på ferie…
19.36: Interessant kommentar fra Jobs: “When people are criticizing us, we take it really personally…maybe we should have a wall of PR people protecting us from that, but we don’t”
19.35: En hvid iPhone 4 kommer ud til brugerne i slutningen af denne måned. Den 30. juli vil iPhone 4 blive solgt i 17 nye lande, inkl. Danmark.
19.34: Der har været problemer med lysføleren der berører en lille brugergruppe. Der arbejdes på en software opdateringsløsning.
19.31: Apples løsning: Dem som har købt en iPhone 4 kan få pengene tilbage for produktet hvis de ikke er glade for det. Dette tilbud vil gælde indtil september.
19.30: Apples løsning: Alle købere af iPhone 4 får et gratis cover (bumper) . Der kan aktuelt ikke leveres covers nok, men det arbejder man på at løse.
19.29: Steve Jobs har modtaget 5.000 mails om at mobilen virker fint.
19.24: Jobs: iPhone 4 taber FLERE opkald end iPhone 3GS… MEN, iPhone 4 taber færre end 1 opkald pr. 100 opkald, sammenlignet med 3GS. (Steve Jobs har tidligere sagt at dette er den bedste antenne Apple nogensinde har designet)
19.24: Nu tales der om hvor få, der returnerer deres iPhone til AT&T efter købet. iPhone 3GS 6 % iPhone 4 1,7 %
19.20: Jobs: Når så få har kontaktet os om dette problem, er det reelt ikke et stort problem. Problemet er mere alt det fokus det har fået i medierne.
19.19: AppleCare har kun hørt om antenneproblemer fra 0,55 af de brugere, der har kontaktet kundeservice.
19.18: Jobs: Vi troede ikke dette ville blive et problem, fordi det er et problem, alle telefoner har…
19.14: Apple siger, at alle telefoner har svage punkter. Apples mobiler testet i nogle meget dyre testomgivelser.
19.13: John G. mener: Apple forsøger nu at dreje debatten væk fra iPhone. (Har du en kommentar så smid den i kommentarfeltet under artiklen)
19.12: “HTC Droid Eris” har fx også et tilsvarende problem. Det tager bare længere tid inden det vises når man holder om mobilen.
19.10: Steve Jobs siger, at alle mobiltelefoner har problemer med at modtage signal. Det er ikke et unikt iPhone 4 problem.
19.09: Apple roser sig selv og deres produkt.
19.08: Apple erkender: “We’re not perfect, phones aren’t perfect. But we want to make all our users happy.”
19.07: iPhone 4 har nu solgt over 3 millioner enheder.
19.06: Steve Jobs vil holde en 15 minutters præsentation. Derefter spørgsmål fra salen.
19.04: I salen viser de nu en YouTube video; I Phone Antenna Song. http://www.youtube.com/therockcookiebottom
19.03: Apple har til dagens pressemøde kun inviteret “udvalgte” medier. Det betyder nok, at de har styr på, hvor kritiske spørgsmålene bliver…
19.00: Jeg har lige hørt, at kamerahold er blevet afvist ved døren, til Apples pressemøde.
18.59: Vi er spændt på om Apple bare taler uden om…
(Opdateres)
Baggrund:
Fredag den 16. juli klokken 19 dansk tid, har Apple indkaldt til et pressemøde.
Hovedoverskriften er “iPhone 4”, men der meldes intet om, i hvilken sammenhæng Apple vil tale om mobilen.
Et oplagt emne er naturligvis de omtalte antenneprobleme