Humor: Her er Samsungs svar på Apples CarPlay
Apple kritiseres højlydt for ikke at følge trenden, når det kommer til større skærme på iPhone, selvom rygterne for iPhone 6 tyder på ændringer. Det kan man ikke beskylde konkurrenten Samsung for, der tværtimod leverer mobiler til alle uanset præferencer for størrelse, pris osv.

For en uges tid siden kunne vi her på Mobilsiden.dk fortælle, at Apple præsenterer CarPlay – iOS integration til bilen. Samsung har endnu ikke fremvist noget lignende, men Nitrozac and Snaggy, der er techjournalister for siden geekculture.com, har lavet en sjov sketch over hvordan det kunne se ud, og den ville vi naturligvis lige dele med jer.
Apple mod Samsung i USA afgjort
Der er i hvert fald lagt op til debat omkring skærmstørrelse, formentlig som resultat af Samsungs nyeste Galaxy Tab Pro på hele 12,2”. Hvad mener læserne? Er en større skærm vejen frem generelt, eller har i en personlig grænse for henholdsvis smartphone og tablets?
Kilde: recode