Xpeng lancerer bedre selvkørende teknologi i 2. halvår 2025
Den kinesiske elbilproducent Xpeng planlægger at introducere selvkørende teknologi på niveau 3 ud af 5 i løbet af anden halvdel af 2025. Det har bilmærkets administrerende direktør He Xiaopeng afsløret i et internt brev.
Se også: Sammenlign alle elbiler på pris og kvalitet
En milepæl, der svarer til mobilverdenens iPhone 4-æra
Han mener, at denne milepæl vil markere det, der svarer til mobilverdenens ”iPhone 4-æra” – bare inden for AI-drevne biler. Med andre ord: Et stort teknologisk spring.
Niveau 3 inden for autonom kørsel overlader langt mere ansvar til bilproducenterne end de nuværende niveau 2-systemer, idet bilen overtager styringen. Føreren skal dog stadig være i stand til at overtage styringen.
Xpeng satser, ligesom Tesla, fuldt ud på kamerateknologi og AI til at analysere billedmaterialet, mens mange andre producenter også anvender LiDAR-teknologi. Den seneste Xpeng P7+ er ifølge firmaet “verdens første AI-bil”.
Xpengs niveau 3-teknologi vil først blive lanceret i Kina, og danske ejere af Xpengs elbiler kan først forvente at se teknologien herhjemme et godt stykke ude i fremtiden. I forvejen er Xpengs førerassistentsystemer langt fra så avancerede i Europa, som de er i Kina. Tværtimod bliver Xpengs førerassistentsystemer ofte kritiseret for at være utilregnelige og utrygge at bruge.
Niveauer inden for autonom kørselSAE har defineret seks niveauer inden for autonom kørsel fra 0 til 5:
Kilde: SAE International |
Se også: Se Xpengs udvalg af elbiler i Danmark
Perspektivering
Selvkørende egenskaber er et af flere områder med store teknologiske fremskridt inden for elbilteknologier. Mens batteriteknologi er det klart største udviklingsområde, sker der også meget inden for teknologier som motorer i hjulene, projektion i sideruden og infotainmentsystemer.
Læs mange flere nyheder om det nyeste inden for elbilteknologi.
Vi anbefaler:
Test og anmeldelser af elbiler
Disse elbiler er Bedst i Test
Hvilke elbiler kommer i 2025, 2026 og 2027?