Smartphonemarkedet oplevede markant nedgang i andet kvartal

Samsung og Apple kommer ud af 2. kvartal med skindet på næsen, men de kinesiske mobilproducenter trækker det samlede salg ned.

*Tele og tech til erhverv
Læs også*Tele og tech til erhverv

Store udfordringer for mobilproducenterne

Situationen er en udfordring for flere selskaber, der forsøger at tilpasse sig og planlægge efter omstændighederne. Det handler blandt andet om at opbygge en større opsparing, samt at lancere konkurrencedygtige produkter i andet halvår af 2022.

Man forventer, at efterspørgslen forbliver svag i andet halvår 2022, trods kommende lanceringer og forskellige udsalg. Der er flere årsager til de svære forhold, for eksempel konsekvenser af en stærk amerikansk dollar, geopolitiske spørgsmål, de kinesiske selskabers svære situation på store markeder som det indiske og en høj global inflation.