I årevis har vi talt om den store kinesiske bølge, der angiveligt ville overtage det europæiske marked. Men efter at have fulgt og analyseret udviklingen gennem mange år tegner der sig et helt andet billede, mener jeg.
De europæiske mærker gør klogt i stadig at frygte kineserne, men kun når det gælder de billigere elbiler.
Kineserne jagter de tyske prestigemærker
Tag bare et kig tilbage på Nio. De satsede benhårdt på Europa med batteriskifte og tårnhøje ambitioner, og bilerne fejlede absolut intet – dengang var de på flere punkter endda teknologisk overlegne i forhold til de europæiske modeller.
Alligevel udeblev sejren, og Nio ser nu ud til at pakke den europæiske drøm sammen og vende snuden hjemad.
Nu forsøger nye spillere som BYD med deres Denza-modeller at underbyde giganter som BMW, Mercedes-Benz og Audi med lavere priser og massive udstyrspakker.

Men kigger man nøgternt på udviklingen, går de en iskold tid i møde. Tyskerne vidste nemlig godt, hvad der ventede, og de har arbejdet benhårdt i kulissen.
Læs ogsåSeneste test og anmeldelser af elbilerDet teknologisk forspring er forsvundet
Når jeg sætter mig ind i den nyeste generation af tyske elbiler, tag blot den nye BMW iX3 og Mercedes-Benz GLC, oplever jeg enorme fremskridt.
Tyskerne har indhentet elbilteknologien med lynets hast, og byggekvaliteten, designet og softwareoplevelsen har fået et massivt løft.
Ja, de tyske mærker holder stadig fast i lange, pebrede udstyrslister, hvor alt koster ekstra. Men i mine øjne er netop de uendelige valgmuligheder en afgørende styrke, som de for alt i verden ikke skal lave om på.

Læs ogsåTest af Mercedes-Benz GLC – komfort og teknik i topklasse
Det er den skræddersyede frihed, der gør en premiumbil eksklusiv og personlig, frem for en bil, hvor alle ruller ud fra samlebåndet med nøjagtig samme udstyr og farve.
Min faglige vurdering er, at kineserne simpelthen ikke er foran længere på selve produktet, som netop er det de skal vinde på. Så kan det godt være, at deres priser er attraktive, men det har ikke den store betydning.
Når det teknologiske forspring fordufter, rammer de nemlig en mur, som er tæt på umuligt at overkomme: Brandværdi. Det tager årtier at opbygge den prestige og tryghed, som de europæiske bilkøbere vil have.
Læs ogsåGuides og tips til valg af elbilHer har kineserne i stedet en chance
Situationen ser dog anderledes ud, når vi kigger på de lavere prisklasser. Hvor brandværdi og prestige er vigtige værdier i luksusklassen, er fornuft og økonomi vigtige i de billigere biler.
Her har kineserne en massiv fordel med deres evne til at levere vanvittigt meget bil for pengene. I dette segment er køberne langt mere pragmatiske og villige til at prøve et ukendt mærke, hvis bare prisen er rigtig.
Kineserne kommer efter min mening ikke til at klare sig mod de tyske luksusmærker, men hvis de europæiske bilmærker ikke meget hurtigt opper sig i de lavere prisklasser, risikerer de at blive kørt over af kinesiske folkevogne.
Læs ogsåSeneste salgstal for elbiler i Danmark (september 2026)