Pas på: Sommeren kan tage livet af mobilen
Forsikringsselskabet Asurion mener at juli er den værste måned, når det kommer til skader på mobiltelefoner.
Ifølge selskabets opgørelse fra 2011 tegner juli sig som den måned, hvor flest mobiltelefoner bliver skadet og skal erstattes.
Man skulle måske tro, at jo længere tid man ejer en telefon, jo større er sandsynligheden for, at man får en skade. Men den tese holder ikke helt vand. Asurions statistik afslører, at 80 procent af skaderne, opstår inden for det første år efter køb af ny telefon.
Asurion mener juli er hård for telefonerne, fordi mange tager den med til stranden og ned til pool’en, skriver PhoneArena.
Selskabet anbefaler derfor, at brugerne køber et vandtæt hylster og et cover, der forhindrer ridser i telefonen.
Kilde: PhoneArena