Renault-elbil hyler: Ejere må finde ørepropper frem

Renault lovede en officiel løsning på den højfrekvente hylelyd i elbilen Scenic E-Tech. Men frustrerede ejere oplever, at støjen fortsætter efter værkstedsbesøg.

Renault
Renault Scenic E-Tech Electric. Foto: Mobilsiden.dk

Tidligere på året kunne vi afsløre, hvordan en højfrekvent, tinnitus-lignende hylelyd plagede ejere af den populære Renault Scenic E-Tech Electric.

Renault lovede hurtigt en officiel løsning, men flere ejere melder nu, at problemet langt fra er løst.

Måtte sidde med ørepropper på motorvejen

Den officielle forklaring fra fabrikken lød på, at et ændret reduktionsgear sendte uønskede resonanser op gennem bilen. Svaret fra Renault var eftermontering af særlig lyddæmpning på inverteren og bundpladen, som skulle bringe roen tilbage i kabinen.

Virkeligheden tegner dog et helt andet billede. På de sociale medier og i henvendelser direkte til Mobilsiden beretter fortvivlede bilister om, at den ubehagelige tone fortsætter ufortrødent efter turen forbi det autoriserede værksted.

En af de ramte er en mandlig firmabilist, der har henvendt sig til redaktionen med en næsten ny Scenic E-Tech. Han fortæller, hvordan lyden er decideret ulidelig ved 80 km/t.

Under en tur i Sverige var generne så voldsomme, at både han og hans kone måtte køre med ørepropper og høretelefoner for at holde ud at være i bilen.

Læs ogsåSeneste nyheder om elbiler

Værkstedet gav op og bad kunden acceptere fejlen

Bilen har gentagne gange været forbi det autoriserede værksted, hvor mekanikerne under prøvekørsler har nikket genkendende til den gennemtrængende hyletone. Bilen har tilmed fået monteret den officielle lydisolering, men uden nogen mærkbar forbedring.

I stedet for en reel udbedring mødte kunden en mur af tavshed. Beskeden fra mærket lød pludselig på, at støjen måtte accepteres som en del af bilens karakter, alt imens værkstedet nægtede at udlevere de tekniske støjrapporter og måledata.

Forløbet har nu ført til, at kunden arbejder på at få ophævet sin leasingaftale, da bilen i praksis ikke kan benyttes til længere ture.

Læs ogsåSeneste nyheder om elbilteknologi

Renault afviser ikke yderligere tiltag

Vi har forelagt kritikken og de manglende resultater af reparationsforsøgene for Renault Danmark. Pressechef Søren Hyltoft fastholder, at berørte bilejere fortsat skal gå værkstedsvejen, hvis støjen overstiger det acceptable.

Ifølge pressechefen skal kunder, der oplever en lyd ud over hvad man med rimelighed kan forvente i en elbil, henvende sig til et autoriseret værksted for at få bilen gennemgået og eventuelt få monteret dæmpningspakken.

Oplever kunden stadig problemer efter monteringen, lyder opfordringen fra importøren kortfattet, at man skal henvende sig på værkstedet på ny.

Læs ogsåSeneste nyheder om Renault