Kommende Audi A4 e-tron bliver en gamechanger
For en måned siden afslørede Audi designstilen for kommende biler, og nu bekræfter det tyske bilmærke, at sedanen Audi A4 e-tron kommer med den nye designidentitet, men ikke før 2028.
Audi A4 e-tron bliver en gamechanger takket være 800 km rækkevidde, lynhurtig opladning og markedets bedste software – her er, hvad vi ved om Audi A4 e-tron.
Se også: Alle elbiler fra Audi i Danmark
Audi A4 e-tron kommer tidligst i 2028
Audi bekræfter, at den Audi A4 kommer som elbil tidligst i 2028. Audi A4 e-tron bliver bygget på Volkswagen-koncernens kommende SSP-platform og får en avanceret softwarearkitektur udviklet i samarbejde med Rivian, der giver elbilen ægte over-the-air-opdateringer.
Designet bliver inspireret af den nye Audi Concept C-konceptbil og markerer starten på Audis “Radical Next”-designfilosofi, der dyrker udpræget minimalisme og et vovet designudtryk.
Audi A4 e-tron kommer til at konkurrere med kommende elbiler som BMW i3 og Mercedes-Benz C-Klasse Sedan EQ, der begge ventes at tilbyde op til 800 km rækkevidde, hurtig opladning med mindst 300 kW ladeeffekt og firehjulstræk.
Se også: Test og anmeldelser af nyeste elbiler
Sedan i mellemklassen med førende teknologi
Audi A4 e-tron bliver en strategisk vigtig model, fordi den lukker et tydeligt hul i Audis nuværende portefølje af elbiler. Ønsker man en sedan-lignende elbil, tilbyder Audi i dag kun den større og dyrere Audi A6 Sportback e-tron, og med en startpris på 519.990 kr. er den uden for danskeres rækkevidde. Dermed mangler Audi en sedan i mellemklassen, der kan matche konkurrenter som Tesla Model 3, BMW i4 og de kommende BMW i3 og Mercedes-Benz C-Klasse Sedan EQ.
Her kommer A4 e-tron ind i billedet med en lavere pris, men samtidig langt bedre teknologi. Da den bygges på Volkswagens kommende SSP-platform, der giver hurtigere opladning, længere rækkevidde og langt mere avanceret software udviklet i samarbejde med Rivian, bliver Audi A4 e-tron teknologisk bedre end selv A6 e-tron trods sin lavere placering i hierarkiet.
Dermed står Audi A4 e-tron til at blive en yderst interessant elbil, som potentielt kan kannibalisere salget af den større A6 Sportback e-tron og sælge hamrende godt.
Den største udfordring er dog timingen. Med en lancering af A4 e-tron tidligst i 2028 må Audi i tre års tid undvære en elektrisk sedan i mellemklassen, som mange forbrugere efterspørger – også selv om to ud af tre solgte elbiler i Danmark er SUV’er.
Perspektivering
Audi har aktuelt syv forskellige elbiler i Danmark, herunder SUV’er og en stationcar. Se alle elbiler fra Audi.
Antallet af sedaner i Danmark vokser langsomt. Aktuelt findes der 20 elektriske sedaner. Se alle elektriske sedaner.
Vi anbefaler:
Kommende elbiler i Danmark
Se bedømmelser, priser og bestil prøvetur i nyeste elbiler
Find den bedste forsikring til elbil
De billigste elbiler på vejene i Danmark
Test og anmeldelser af nyeste elbiler