Tesla bygger de første ægte V4-Superchargere i Danmark
Danmark får snart sin første ægte V4 Supercharger-lynladestation.
Tesla har påbegyndt en omfattende opgradering af deres populære lynladestation i Køge, så den i fremtiden kan levere en ladeeffekt på helt op til 500 kW.
Det fremgår af et skilt, som hænger på lynladestationen.
Se også: Alle elbiler fra Tesla
Misforståelsen om V4: Kabinetterne gør hele forskellen
Mange vil måske undre sig og tænke, om vi ikke allerede har V4-lynladestationer i Danmark. Det skyldes en udbredt misforståelse.
Nøglen til ladehastigheden sidder nemlig ikke i selve standeren, men i de store, hvide kabinetter, der står placeret lidt afsides.
Mange steder ser man de nyeste tynde, sort/hvide ladeudtag med skærm, men de forsynes stadig af ældre kabinetter, der maksimalt leverer 250 kW og op til 500 volt.
I Køge er teknikken endnu ældre, da der står gamle V2-kabinetter. Her har to ladeudtag måttet dele beskedne 150 kW.
Med ombygningen bliver Køge en af Europas første steder med ægte V4-teknologi, som kan levere hele 500 kW per stander og understøtter en spænding på helt op til 1.000 volt. Den allerførste af sin slags i Europa åbnede lidt uden for Oslo i juli.
Se også: Disse elbiler oplader hurtigst
Opgraderingen gavner Teslas konkurrenter mest
Tiderne, hvor Teslas var hurtigst til at DC-lade, er for længst forbi. Alle Teslas modeller på det danske marked benytter stadig den ældre 400 volt-batteriteknologi. Det er kun Cybertruck, der ikke fås i Europa, der anvender 800 volt.
De danske Tesla-modeller bruger cirka en halv time på at lade fra 10 til 80 procent. Det er temmelig langsomt, når mange konkurrenter klarer det på under 20 minutter – eller helt ned til 11,5 minut.
Supercharger-stationen i Køge bliver Teslas første 500 kW lynladestation i Danmark, om end ladeselskaber som Norlys allerede har enkelte 500 kW lynladere syv steder i landet.
Derfor bliver det bilmærker som Xpeng, Zeekr, Kia, Hyundai, Mercedes-Benz, BMW og Porsche, der høster den største gevinst i Køge. Disse biler vil ganske enkelt opgave, at en 300 eller 400 kW lynlader er flaskehalsen – især hvis den deles mellem to elbiler.
Særligt elbiler fra Xpeng og Zeekr presser infrastrukturen til grænsen. For eksempel kan en Xpeng G9 modtage en ladeeffekt på op til 525 kW, hvilket udnytter de nye kabinetter fuldt ud – så mange elbilen får lov til at bruge standeren for sig selv.
Se også: Seneste nyt om Tesla
Hvilke elbiler oplader hurtigst?
Der er stor forskel på, hvor hurtigt elbiler oplader. Se hvilke elbiler der oplader hurtigst.
Få Mobilsidens nyheder i dit Google-feed