Apple dominerer et tabletmarked, der er i vækst
I tre år er salget af tablets gået ned – i 2024 vendte markedet. De globale salg af tablets voksede med 9 % i 2024 og nåede op på 147,6 millioner enheder.
Se også: Top 5: Bedste iPad til prisen
Apple er langt foran på tablets
Apple førte an sidste år med med et salg på 56,9 millioner tablets og en markedsandel på 38,6 %.
Samsung kom ind på andenpladsen med et salg på 27,8 millioner og en andel på 18,8 % af det globale marked, mens Huawei kom ind på tredjepladsen med et salg på 10,4 millioner tablets og en markedsandel på 7,3 %.
Lenovo gik lige akkurat glip af tredjepladsen med sine 10,4 millioner solgte tablets og 7,1 % markedsandel.
Xiaomi vækstede mest på tablets
Xiaomi rundede top-fem af med 9,2 millioner solgte tablets og en markedsandel på 6,2 %, samtidig med at de kunne prale af en imponerende årlig vækst på 73,1 %.
Se også: De bedste billige Xiaomi tablets
![](https://mobilsiden.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/06210243/1-3.jpg)
Perspektivering
Apple solgte flest tablets, men er iPad den bedste tablet? Her kan du se de bedste tablets til prisen i 2025.