Apple Kort kan få reklamer næste år
Apples kort- og navigationstjeneste Kort kan fra næste år få reklamer, hvor man kan betale sig fra at blive placeret højt i søgeresultater.
For mange Apple-brugere er reklamer i Maps et tilbageskridt – læs om rygterne her.
Se også: De absolut bedste iPhones
Apple Maps kan få reklamer næste år
Ifølge Bloomberg-journalisten Mark Gurman kan der komme reklamer i Apple Maps allerede næste år. Planen ligner det, vi kender fra Google Maps: fysiske butikker og restauranter kan betale for at blive vist øverst i søgeresultater.
Apple har allerede annoncer i App Store, og reklamer i Maps kan være endnu et skridt mod mere annoncering i iOS. Selskabet vil angiveligt forsøge at skille sig ud med et pænere interface og brug af AI, så resultaterne føles mere relevante.
Det store spørgsmål er, hvordan Apple-brugerne reagerer. Vil de acceptere flere reklamer i Apple’s apps — eller blive trætte af, at platformen i stigende grad føles som en billboard for betalte placeringer og Apple-tjenester?
Den forkerte vej at gå for Apple
For mange Apple-brugere vil reklamer i Maps føles som et skridt i den forkerte retning. Appen har hidtil været et rent og brugervenligt værktøj, men med betalte placeringer risikerer man, at søgeresultaterne bliver mindre objektive – og at man bliver præsenteret for de steder, der betaler mest, frem for dem, der faktisk er bedst.
Hvis man ønsker en mere gennemsigtig og afprøvet oplevelse, kan Google Maps være et bedre alternativ, da tjenesten allerede tilbyder reklamer, men samtidig giver langt flere brugeranmeldelser, fotos, ruteoplysninger og mere præcise trafikoplysninger.
Se også: Bedste iPhone til prisen
Perspektivering
Skal du vælge Android eller iPhone? Du behøver ikke vælge side, men i stedet vælge den mobil, som passer bedst til dine behov og budget. Se de bedste mobiler i 2025 her.