iOS brugere langt de mest aktive på nettet
Analysebureauet Net Applications monitorerer trafikken hos over 40.000 hjemmesider. Seneste tal viser, at Android og iOS står for henholdsvis 44,62% og 44,19% af al trafik fra tabletter og telefoner. Det skriver forbes.com
Android og iOS står side om side, men sammenholder man tallene med de respektive markedsandele tegner der sig et andet billede.
Google styresystem kan bryste sig af udgøre størstedelen af markedet, og udkonkurrerer iPhones, iPods og iPads med omtrent fem til en.
Det betyder at iOS-folket må bruge 5 gange længere tid på telefonen eller tabletten. Årsagen til ivrigheden blandt iOS-brugere menes at hænge sammen med Apples portefølje, som udelukkende befinder sig i high-end segmentet, hvor de mest aktive netsurfere befinder sig.
Android vinder dog stadigt større markedsandele. I sidste undersøgelse af andet kvartel 2014, udført af Strategy Analytics, stod Android-telefoner for 85% af markedet mod iPhones 12%.
