Porsche erkender: Vi tog fejl

Porsche kryber nu til korset og indrømmer, at det var forkert at fjerne fysiske knapper fra kabinen i tidligere elbiler - fremover bliver det anderledes.

Porsche erkender: Vi tog fejl

Tesla viste bilbranchen, at man kunne spare penge ved at droppe knapper til fordel for én stor skærm. Men det var ikke dét, forbrugerne ville.

Nu erkender Porsche også, at den kurs var forkert og bringer i kommende modeller de fysiske knapper tilbage.

Se også: Alle elbiler fra Porsche i Danmark

Porsche bringer de fysiske knapperne tilbage

Porsche erkender nu, at det ikke var den rigtige beslutning at fjerne knapper fra cockpittet i bilerne og erstatte dem med software.

Efter kritik af elbilen Taycan, og til dels også Macan, hvor mange fysiske knapper forsvandt, lover Porsche nu, at de fysiske knapper er på vej tilbage. Det sker først i den kommende Cayenne Electric.

Den nye Cayenne Electric får et cockpit i en nyt design med en buet touchskærm i midterkonsollen, hvorpå man styrer mange funktioner i bilen. Men Porsche har i bilen tilføjet fysiske knapper og drejehjul til funktioner som blæserhastighed, temperatur og lydstyrke.

På rattet sidder der fortsat fysiske knapper og drejehjul til styring af lydstyrke, stemmestyring, fartpilot og telefon, og Porsche indfører dertil programmerbare genvejstaster på rattet og ved instrumenterne.

Se også: Alle premium elbiler i Danmark

Ny Porsche Cayenne Electric

Se også: Test og anmeldelser af elbiler

Porsche er ikke de eneste

Porsche er ikke det eneste bilmærke, som har meldt ud, at de fysiske knapper enten vender tilbage i bilerne eller ikke forsvinder i fremtiden.

Volkswagen har i forbindelse med lanceringen af konceptbilen ID. 2all, som er blevet til den kommende ID. Polo, erkendt, at det var en fejl at bruge berøringsskærme og touchknapper til alle betjeningsfunktioner. Den tyske producent på samme tid, at de fysiske knapper ville komme tilbage – og det sker med ID. Polo, som kommer til næste år.

Også sydkoreanske Hyundai meldte tilbage i april ud, at de med helt nyt interiørdesign i deres biler først og fremmest har fokus på sikkerhed i bilen. Sikkerheden skal blive forbedret af et mere analogt interiør med fysiske knapper til de vigtigste funktioner og mere simpel og brugervenlig software.

Og netop sikkerheden er det vigtigste element i denne udvikling, som vi ser hos flere af bilproducenterne. Undersøgelser har nemlig vist, at infotainmentskærme i biler distraherer og er farlige at bruge under kørsel. For at underbygge dette har Euro NCAP, der foretager crashtest og sikkerhedstest af biler i Europa, sagt, at manglen på fysiske genvejsknapper fremover vil blive straffet i deres sikkerhedstest.

Se også: Priser, specifikationer og billeder af Porsche Cayenne Electric

Perspektivering

Der er stor forskel på softwaren i elbiler. Her kan du se elbiler med bedste infotainmentsystem og elbiler med bedste apps.

Vi anbefaler:
Test og anmeldelser af elbiler
Disse elbiler klarer sig Bedst i Test
Se alle elektriske sportsvogne
Hvad koster Danmarks billigste elbil?
Se alle kommende elbiler i 2025, 2026 og 2027