Dårlige tilbud: Disse elbiler er alt for dyre i leasing

Privatleasing af elbiler hitter, men pas på de dårlige tilbud. Vi har fundet populære elbiler, hvor du betaler en alt for høj pris ved leasing.

Privatleasing
MGS5. Foto: Mobilsiden.dk

Privatleasing af elbiler boomer som aldrig før, og flere danskere end nogensinde vælger den tryghed, som leasing giver. Men der findes leasingtilbud, man bør holde sig langt væk fra.

Her giver vi et overblik over tilbud på leasing af populære elbiler, som du bør undgå.

Se også: Elbil til familien: 5 bedste tilbud på privatleasing

Disse leasingtilbud på elbiler bør du styre udenom

En god tommelfingerregel lyder, at de samlede leasingomkostninger efter 36 måneder bør ligge under 45 procent af bilens nypris, for at der er tale om en god pris.

Vi har gennemgået markedet og fundet en række populære biler, der er alt for dyre at lease, da du her ender med at betale en uforholdsmæssig stor del af bilens værdi.

Det er vigtigt at bemærke, at vi har udregnet disse tal baseret på de lavest mulige priser. Det betyder, at vi har valgt den højeste udbetaling og en dertilhørende lav månedlig ydelse. Vælger man i stedet en lavere udbetaling, vil regnestykket se endnu værre ud, da de samlede omkostninger ofte stiger yderligere.

Det skal samtidig understreges, at denne gennemgang er et øjebliksbillede, da priserne på markedet ændrer sig hele tiden. Vi sørger dog for at holde artiklen løbende opdateret, når der kommer nye dårlige leasingtilbud, eller hvis der modsat skulle dukke bedre tilbud op på de modeller, vi nævner her.

Se også: Leasing af elbiler hitter som aldrig før

Her er det værst: MG og Nissan

SUV’en MGS5 EV står som et af de dårligste tilbud på leasing lige nu. Med en kontantpris på 199.999 kroner og samlede leasingomkostninger på 121.815 kroner, betaler du næsten 61 procent af bilens værdi på tre år.

Det samme gør sig gældende for den lillle bybil Nissan Micra, hvor omkostningerne lander på 59 procent af nyprisen, hvilket gør leasingaftalen til en rigtig dårlig forretning.

Se også: Privatleasing: Høj eller lav udbetaling?

BYD, Hyundai og Renault

For den den nye BYD Atto 3 Evo og den rummelig Hyundai Ioniq 5 ser det heller ikke kønt ud. Begge biler koster omkring 280.000 kroner kontant, men efter 36 måneder har du lagt over 54 procent af bilens værdi i leasingydelser.

Det kan hertil nævnes, at BYDs leasingpriser på flere elbilmodeller er meget høje – ikke kun på Atto 3 Evo.

Læs ogsåPriser, specifikationer og billeder af Renault Scenic E-Tech