Genialt motortrick sparer vægt og booster opladningen
BYD står over for en massiv opgradering, der høvler op til 190 kg af vægten på kommende elektriske mellemklassebiler.
En ny 240 kW “universal-motor” og sikrer potentielt længere rækkevidde og giver hurtigere opladning.
Se også: Se alle elbiler fra BYD
Genistreg giver elbiler fra BYD teknologisk løft
BYD står over for et teknologisk kvantespring med introduktionen af den nye elmotor, TZ200XYAT. Med en ydelse på 240 kW (322 hk) kan motoren bruges på tværs af mange modeller, da den effektivt kan “neddrosles” via software til mindre biler.
Hardwaren er revolutionerende takket være en genial “8-i-1”-integration, hvor komponenter som onboard-charger (OBC), batteristyring (BMS) og inverter er samlet én enhed. Det får vægten til at rasle af – eksempelvis smider den opdaterede Seal 06 GT hele 190 kg.
Vægttabet skyldes især en teknisk genistreg, hvor elmotoren har flere funktioner – samme princip, som Stellantis arbejder på. Normalt kræver moderne 800 volt-batterisystemer en tung, separat “boost-converter” for at kunne lade på ældre 400 volt-lynladere.
BYD har elimineret denne komponent ved at lade strømmen løbe gennem elmotorens kraftige kobberviklinger, så den fungerer som en transformator, der hæver spændingen.
Ved at udnytte hardware, der alligevel sidder i bilen til at skabe fremdrift, spares tunge komponenter, samtidig med at det muliggør lynhurtig “megawatt-opladning” på 1.000 kW eller mere, hvilket kan give ladetider fra 20 til 80 procent på kun 8 minutter.
Se også: Kommende elbiler i 2025, 2026 og 2027
Kommer først i kinesiske modeller
Desværre må vi i Europa væbne os med tålmodighed. BYD prioriterer det kinesiske hjemmemarked, hvor den benhårde konkurrence kræver konstant teknologisk innovation.
De nye, lettere modeller bliver formentlig derfor først introduceret i hjemlandet, før den avancerede teknologi tages i brug på vores breddegrader. Når det sker, kan du dog forvente at se den i elbiler i mellemklassen såsom BYD Han, Seal 07 og Seal 06 GT.
Om den kommer i de helt billige modeller, er tvivlsomt – men det er den vej, udviklingen går. Systemet bruges allerede i BYD Seal og Sealion 7, men med en lidt lavere motoreffekt.
Se også: Hvilke elbiler er bedst i test?
Mere om BYD
BYD er i 2025 det 16. mest solgte elbilmærke i Danmark, viser Mobilsidens statistik om elbiler.
BYD har aktuelt syv forskellige elbiler i Danmark: SUV’erne Atto 2, Atto 3, Seal U, Sealion 7 og Tang samt de to hatchbacks Dolphin Surf og Dolphin.