Slut med billigere elbiler fra Skoda

Skoda har ikke planer om en elbil, som kan matche de billigste på markedet. I stedet bliver den billigste elbil fra Skoda den kommende Epiq.

Slut med billigere elbiler fra Skoda

Priserne på elbiler falder hele tiden, hvor nogle af de billigste er tæt på de 150.000 kr. Men i den prisklasse ønsker Skoda ikke at konkurrere.

Hvis du håbede på at kunne købe en Skoda-elbil til små penge, må du se mod Volkswagen eller de andre alternativer. Se de billigste elbiler nederst i artiklen.

Se også: Alle elbiler fra Skoda i Danmark

Skoda vil ikke konkurrere på de billigste elbiler

Skoda vil ikke lancere en elbil mindre end den kommende Epiq, som med en pris lige under 200.000 kr. bliver mærkets billigste elbil.

Epiq er en lille SUV, som kommer næste år på Volkswagens nye MEB Entry-platform, med omkring 400 km rækkevidde og opladning på 25 minutter. Den bliver en søsterbil til VW ID Polo, ID Cross og Cupra Raval.

Med den beslutning kommer Skoda ikke til at kunne konkurrere mod markedets billigste elbiler. Det skyldes, at moderselskabet Volkswagen har besluttet, at de beholder den kommende ID.1 (ID. Up) for sig selv. Der kommer altså ikke søsterbiler fra Cupra og Skoda, som der ellers typisk gør.

Samtidig vil mærket fremadrettet fokusere på større elbiler som en kommende syv-sæders SUV baseret på Vision 7S-konceptet.

Se også: Disse elbiler klarer sig Bedst i Test

Volkswagen ID.1 (ID. Up)

Se også: Se hvilke elbiler der kommer i 2025, 2026 og 2027

Skoda bliver mere premium end Volkswagen

Er Volkswagen i gang med at ryste posen? Det tyder meget på det. Skoda skal fremover fokusere på de større og dyrere elbiler, Cupra profilerer sig med et mere sporty og anderledes design, mens Volkswagen selv står for de billigste modeller.

Alt peger på, at Volkswagen Group vil positionere Skoda som et mere premium-orienteret mærke, end vi hidtil har set. Og det giver faktisk god mening: Skodas elbiler har haft stor succes i Europa og fået ros for at være bedre bygget end Volkswagens egne – en vurdering, det er svært at være uenig i.

Alligevel er det opsigtsvækkende, at hverken Skoda eller Cupra får lov at bygge deres mindste elbiler på den nye ID.1-platform, udviklet i samarbejde med amerikanske Rivian. På den anden side kan det tolkes som et længe tiltrængt forsøg på at gøre mærkerne mere forskellige – noget, der tidligere har været uklart i koncernens strategi.

Perspektivering

Skodas billigste elbil bliver altså Epiq, som vi forventer vil koste lige under 200.000 kr. Volkswagens ID.1, som vi forventer får navnet ID. Up, vil koste fra 160.000 kr., tror vi.

Her er de billigste elbiler i Danmark lige nu:

Vi anbefaler:
Her er de billigste elbiler i Danmark
Guide til den bedste forsikring af elbiler
Billigste opladning af elbil med ladeboks
Bedste bilforsikring til elbil
Disse elbiler er bedst til prisen