Salget af elbiler i Europa stiger i maj – Tesla falder igen

Mens salget af elbiler i Europa er steget 27,2 procent i maj måned, fortsætter Tesla sin salgsnedgang med et fald i salget på 27,9 procent.

Salget af elbiler i Europa stiger i maj – Tesla falder igen

Teslas salg af nye elbiler i Europa faldt med 27,9 procent i maj, viser nye tal fra de europæiske bilproducenters sammenslutning, ACEA.

Det er femte månedlige fald i træk for Tesla til trods for, at der i maj er sket en samlet stigning af det europæiske elbilsalg på 27,2 procent i EU, Island, Liechtenstein, Norge og Schweiz og Storbritannien.

Dermed er Teslas markedsandel for salget i maj måned faldet fra 1,8 procent i fjor til 1,2 i år.

Kigger vi på januar til og med maj 2025, har Tesla solgt 37,1 procent færre elbiler end i samme periode i 2024. I samme periode er det samlede salg af elbiler steget 27,9 procent.

Se også: Se alle elbiler fra Tesla

Hvorfor sælger Tesla færre elbiler?

Salgstallene for maj måned vidner om, at europæerne ikke er holdt op med at købe elbiler – faktisk tværtimod. De køber bare færre elbiler fra Tesla – og det er der flere grunde til.

Især de efterhånden mange kontroverser knyttet til Elon Musk fylder, men også europæernes stigende boykot af amerikanske varer og præferencer for europæiske elbiler, er nogle af de vigtigste årsager. De europæiske bilproducenter er samtidig blevet bedre og billigere, hvilket gør dem til meget bedre alternativer til Tesla Model Y og Model 3 end for bare et år siden.

Sidst, men ikke mindst, mangler Tesla en billig elbil, som for alvor kan gøre mærket relevant for de mange danskere, som ikke kan eller vil ofre +300.000 kr. på en ny elbil. En billig elbil baseret på Model Y skulle gå i produktion i USA allerede i juni, men en europæisk lancering sker formentlig ikke før 2026.

Omstillingen fra den gamle Model Y til den nye Model Y har også påvirket salget negativt, men det er svært at sige, præcis hvor meget det er gået ud over antallet af solgte elbiler. Først i juni begyndte Tesla at levere den billigste udgave med baghjulstræk, som koster fra 339.990 kr.

I Norge er Tesla Model Y igen blevet den mest solgte elbil, mens den i Danmark indtog en tredjeplads i maj måned og foreløbig ligger på en andenplads i juni måned. Det går altså noget bedre for salget af Model Y end i 1. kvartal, men Tesla kan stadig ikke være tilfredse med det lave salg, som bilmærket oplever i maj og juni måned.

Se også: Test og anmeldelser af elbiler

Alternativer til Tesla

Tesla sidder stadig tungt på den samlede bestand af elbiler, selv om det kniber gevaldigt med nysalget. Alene Tesla Model Y udgør ifølge Mobilsidens statikside 10,7 procent af alle elbiler i Danmark, mens Tesla Model 3 udgør 9,8 procent.

I Danmark er Volkswagen-koncernen dog ekstremt succesfuld og står samlet set bag 31,6 procent procent af bestanden af elbiler.

Ønsker du gode alternativer til Tesla Model Y, er der altså mange alternativer at vælge mellem – for eksempel Volkswagen ID.4Skoda EnyaqSkoda ElroqAudi Q4 e-tron og Cupra Tavascan. Til Model 3 er alternativerne færre: Volkswagen ID.7, som er en noget dyrere elbil.

Der findes naturligvis mange andre gode alternativer til Tesla Model Y og Model 3. Se priser og specifikationer på alle SUV’er og alle sedaner.

Vi anbefaler:
Hvilke elbiler er Bedst i Test?
Disse elbiler har længst rækkevidde i forhold til prisen
Priser på Danmarks billigste elbiler
Kommende elbiler i 2025, 2026 og 2027