NIO ET5 Touring

Stationcar i Mellemklassen • 2 varianter

Rækkevidde 435 km
Lynladning 31 min.
Motoreffekt 489 hk
Pris fra 464.900 kr.

Rækkevidde

Se hvor langt NIO ET5 Touring reelt kører ved by- og blandet kørsel - og hvad koldt vejr betyder for rækkevidden.

Blandet kørsel 387 km
Bykørsel 483 km
Blandet kørsel 278 km
Bykørsel 313 km

Reel rækkevidde er redaktionens skøn ud fra biltype og vejr. De officielle WLTP-tal står i specifikationerne nedenfor.

Specifikationer

Vælg en variant af NIO ET5 Touring for at se dens specifikationer.

+ Sammenlign med en anden elbil

Generelt

Type
Stationcar
Klasse
Mellemklassen
Lanceringsdato
september 2025
Pris
Fra 464.900 kr.

Ydeevne

0-100 km/t
14,2 sek.4,0 sek.1,8 sek.
Tophastighed
112 km/t200 km/t412 km/t
Kilowatt og hestekræfter
82 kW360 kW (489 hk)2.106 kW
Drejningsmomemt
120 Nm700 Nm2.360 Nm
Drivaksel
Firehjulstræk (AWD)
Antal elektriske motorer
124

Batteri og opladning

Rækkevidde wltp
204 km435 km892 km
Effektiv Sommer
194 km413 km774 km
Effektiv vinter
143 km305 km571 km
Kapacitet
27,5 kWh70,5 kWh175,0 kWh
AC opladning
3,6 kW11 kW (0-100 % på 8 timer)22,0 kW
DC opladning
11 kW140 kW (10-80 % på 31 min.)800 kW
Varmepumpe
Ja
Batteri garanti
8

Mål og vægt

Længde
2.526 mm4.790 mm5.908 mm
Højde
1.122 mm1.499 mm2.130 mm
Bredde
1.440 mm1.960 mm2.244 mm
Egenvægt
1.275 kg2.290 kg3.085 kg
Totalvægt
1.595 kg2.730 kg3.530 kg
Akselafstand
2.493 mm2.888 mm3.500 mm
Mulighed for anhængertræk
Ja
Trækevne
0750/1.400 kg (uden/med bremse)3.500

Interiør og praktik

Bagagerumsplads
0 liter450 liter1.340 liter
Maksimal baggagerumsplads
0 liter1.300 liter4.683 liter
Frunk
liter
Siddepladser
259
Isofix
026
Trådløse mobilopladere
1
Headup Display
Nej

Software og skærme

Størrelse infotainmentskærm
2,0 tommer12,8 tommer39,1 tommer
Skærm instrumentbræt
3,5 tommer10,2 tommer43,0 tommer
Platform
N/A
OTA-opdateringer
Ja
Konnektivitet
Ja (4G)
Indbygget navigation
Ja
Android Auto
Nej
Apple CarPlay
Nej

Sikkerhed (Euro NCAP)

Score
5/5 stjerner
Voksenpassager
0 %95%100 %
Børn
0 %86%100 %
Bløde medtrafikanter
0 %83%100 %
Sikkerhedsfunktioner
0 %81%100 %

Seneste nyt om NIO ET5 Touring

  1. NIO ET5 Touring – bedste elektriske stationcar?
  2. Test og anmeldelse af NIO ET5 Touring
  3. Mobilsiden afslører: Dansk pris på den elektriske stationcar Nio ET5 Touring

Alle nyheder om NIO ET5 Touring

Alternativer til NIO ET5 Touring

Se de bedste alternativer, som også er en stationcar i mellemklassen, og som koster omtrent det samme.

Fundet en fejl i data? Tip os