VW lader ejerne i stikken: Er din nye elbil allerede forældet?

VW-koncernen skuffer igen med manglende softwareopdateringer til eksisterende biler. Din spritnye elbil får ikke deres nye software og infotainmentsystem.

VW lader ejerne i stikken: Er din nye elbil allerede forældet?

Problemet med manglende softwareopdateringer i VW-koncernen fortsætter. Mens nogle konkurrenter holder deres biler opdaterede i årevis, bliver ejere af Volkswagen, Skoda og Audi igen ladt i stikken, når de nye modeller lanceres.

Det er dybt skuffende, at biler til flere hundrede tusinde kroner ikke fremtidssikres bedre, men skiftet til en ny Android-baseret platform giver os et lille håb for fremtiden.

Se også: Sammenlign elbiler fra Volkswagen

En tilbagevendende skuffelse for VW-ejerne

Historien gentager sig desværre for ejere af elbiler fra Volkswagen, Skoda, Cupra og Audi. Hver gang elbiler med nyt modelår lander, er det med ny software med nye funktioner, som eksempelvis den nylige “Camping Mode”, viser det sig, at softwaren er låst til de nye biler.

Det betyder, at en bil købt for blot få måneder siden allerede nu kan føles forældet, fordi den ikke modtager de nyeste brugerflader eller tekniske forbedringer.

Denne strategi står i skarp kontrast til flere andre elbilproducenter på markedet, hvor bilerne i langt højere grad er forberedt på fremtidens software fra start og løbende bliver opdateret med forbedringer.

I VW-koncernen har vi dog gentagne gange set, at hardwarebegrænsninger bliver brugt som forklaring på, hvorfor eksisterende kunder må kigge langt efter de nyeste funktioner.

Volkswagen ID.3 Neo: Foto: Mobilsiden.dk

Se også: De billigste elbiler på vejene i Danmark

Elbiler kan blive bedre med tiden

En af de største fordele ved moderne elbiler er nemlig evnen til at modtage over-the-air opdateringer, der kan ændre fundamentale ting ved bilen. Det handler nemlig ikke kun om pænere menuer på skærmen, men at selve bilen bliver bedre med tiden.

En god opdatering kan optimere effektiviteten for længere rækkevidde, gøre bilen sikrere, give bedre førerassistenter eller endda låse op for hurtigere opladning og nye praktiske funktioner.

Ejerne bliver forståeligt nok skuffede, når de opdager, at den dyre nye bil i carporten ikke følger med tiden, som de sandsynligvis havde forventet den ville.

Vi er fra vores smartphones vant til, at softwaren bliver holdt ved lige i mange år, hvilket både forlænger levetiden og højner brugsværdien. Det samme burde være tilfældet i en moderne elbil, skulle man mene.

Se også: Får min elbil opdateringer – og hvor længe?

Er Google og Android redningen for fremtiden?

Der er dog et muligt lyspunkt forude for de kommende generationer af biler fra VW, Skoda og Cupra, der lander på markedet i år.

De nyeste elbiler fra koncernen leveres nu med et helt nyt infotainmentsystem, der er baseret på Googles Android-platform, hvor en af de første er den nye ID.3 Neo, som du kan se herover, og Cupra Raval.

Dette skifte bør teoretisk set gøre det langt lettere for Volkswagen-koncernen at rulle opdateringer ud på tværs af deres flåde, da softwarearkitekturen er fælles for dem, mere fleksibel og moderne end tidligere systemer.

Om dette reelt løser problemet, ved vi dog først med sikkerhed, når næste års nye elbilmodeller med version 7.0 af softwaren lanceres.

Det bliver den store test for, om koncernen endelig har knækket koden til løbende opdateringer, eller om ejerne igen skal se sig overhalet af det næste modelår.

Se også: Priser, specifikationer og prøvetur i nyeste elbiler

Vi anbefaler:
Find den bedste forsikring til elbil
Hvilken ladeboks og ladeløsning skal jeg vælge?
Elbiler der er bedst i test
Sådan passer du bedst på elbilens batteri